Jak vybrat správný papír?

Jak vybrat papíry do tiskárny?

Ve chvíli, kdy si člověk potřebuje rychle něco zapsat, nepohrdne sebesežvýkanějším kusem papíru. V případě tiskáren to ale tak snadno nejde. Jak a na co tisknout, když chcete, aby výsledek vypadal perfektně?

  • Tomáš, redaktor Heureka.cz
  • Doba čtení: 4 min

Obvyklé formáty papírů do tiskárny

Papíry do tiskárny A4

Nejběžnější formát papírů vůbec. Málokdy sáhnete po něčem jiném, než je právě formát A4. Je podporován všemi tiskárnami a papíry A4 jsou dostupné v mnoha různých gramážích a povrchových úpravách.

Papíry do tiskárny A4


Papíry do tiskárny A5

Papíry ve formátu A5 jsou vhodné pro tisk letáků nebo obchodních nabídek. Jde o méně používaný formát, většina tiskáren pro formáty A4 ale umí tisknout i na formát A5.

  • Rozměry 148 × 210 mm

Papíry do tiskárny A3

Za rozumnou cenu se dnes dají sehnat i tiskárny, které zvládají formát A3+ (329 × 483 mm), tedy větší než A3 (297 × 420 mm). Opravdu velké stroje tisknou na papíry rozměru A0+, které se už neprodávají jako samostatné listy, nýbrž ve formě rolí.

Důležité parametry papírů do tiskárny

Formát

Formáty papírů prošly v průběhu let standardizací, především za účelem bezproblémového tisku. Nyní je jejich označení velmi přehledné, díky čemuž je výběr správného papíru snadný. Papíry formátů A jsou standardem ve většině západních zemí včetně ČR. Formátová řada A+ je využívána zejména u velkoformátového tisku.

Formát B je využíván zejména u tiskáren bez schopnosti bezokrajového tisku. Po vytisknutí následuje oříznutí na příslušný formát typu A. Řada C je použita k označení obálek, jež jsou navrženy tak, aby se do nich vešly papíry formátů A a B.

Formáty papíru řady A
Formát Rozměry papíru Nejčastější použití
A0 841 × 1 189 mm technické výkresy, plakáty
A1 594 × 841 mm technické výkresy, plakáty
A2 420 × 594 mm technické výkresy, plakáty, diagramy
A3 297 × 420 mm plakáty, diagramy, noviny
A4 210 × 297 mm dokumenty, sešity, časopisy
A5 148 × 210 mm sešity, bloky
A6 105 × 148 mm pohlednice, bloky
Formáty papíru řady A+
Formát Rozměry papíru Nejčastější použití
A0+ 914 × 1 292 mm technické výkresy, plakáty
A1+ 609 × 914 mm technické výkresy, plakáty
A2+ 483 × 609 mm technické výkresy, plakáty
A3+ 329 × 483 mm technické výkresy, plakáty
Formáty papíru řady B
Formát Rozměry papíru Nejčastější použití
B0 1 000 × 1 414 mm technické výkresy, plakáty
B1 594 × 841 mm technické výkresy, plakáty
B2 707 × 1 000 mm technické výkresy, plakáty, diagramy
B3 500 × 707 mm plakáty, diagramy, noviny
B4 353 × 500 mm knihy, dopisní papíry (po přeložení sedí do obálky C5)
B5 250 × 353 mm dopisní papíry (po přeložení sedí do obálky C6)
B6 125 × 176 mm dopisní papíry (po přeložení sedí do obálky C6)
Formáty papíru řady C
Formát Rozměry papíru Nejčastější použití
C3 324 × 458 mm pro papíry A3
C4 229 × 324 mm pro papíry A4 (1× přeložený papír A3)
C5 162 × 229 mm pro papíry A5 (1× přeložený papír A4)
C6 114 × 162 mm pro papíry A6 (1× přeložený papír A5, 2× přeložený papír A4)

Gramáž

Čím vyšší je gramáž, tím větší tloušťka a pevnost papíru. Pokud potřebujete tisknout základní kancelářské dokumenty jako zprávy nebo emaily, kancelářské a běžné papíry vám zcela postačí. Poznáte je podle nízké ceny a gramáže 80-90 g/m². Pro tisk brožur a propagačních materiálů se využívají především papíry s vyšší gramáží. Ty umožnují nejen vyšší kvalitu tisku, ale jsou i pevnější a nedochází k jejich kroucení.

Vyšší gramáž vyžaduje také tisk fotografií. Pokud chcete dosáhnout kvalitních výsledků, vybírejte mezi fotopapíry, které disponují gramáží 200 – 350 g/m².

Povrch (textura)

Papíry do tiskárny jsou k dostání v matném, polomatném a lesklém provedení. Matný papír je obecně savý, prašnější a hodí se do inkoustových tiskáren, lesklý mívá hladší povrch a hodí se do laserových tiskáren.

Bělost

Bělost papíru se udává v jednotkách CIE. Čím nižší je hodnota CIE, tím je papír tmavší. Obecně nejtmavší jsou recyklované a velmi levné papíry, u nichž se bělost pohybuje mezi 55 a 85 CIE. Na interní komunikaci firmy postačí papíry s 140 CIE. Pro běžný tisk formulářů, faktur a smluv se hodí papíry s hodnotou okolo 160 CIE.

Průhlednost

Průhlednost souvisí s gramáží. Čím je gramáž nižší, tím je papír průhlednější a tím zřetelněji lze písmo vidět i na druhé straně papíru, když jej podržíme proti světlu. Velmi průsvitný papír s nízkou gramáží bude nevhodný pro oboustranný tisk. 100% neprůhledný papír nepropouštět žádné světlo. Některé papíry jsou naopak transparentní záměrně.

Kvalitativní třída

Papíry do tiskáren lze rozdělit do třech kvalitativních tříd, které slouží jako vodítko pro výběr papíru podle jeho kvality a také ceny.

  • Papír třídy A je nejkvalitnější a zároveň nejdražší. Lze ho doporučit i pro dražší inkoustové tiskárny a kopírky. Má minimální prašnost, netrpí na rozpíjení a z obou stran má hlazený povrch.

  • Papír třídy B je vhodný do laserových i inkoustových tiskáren. Přináší ideální poměr kvality a ceny. V porovnání s papírem třídy C dražší, ale méně práší, díky čemu se tiskárna méně zanáší a opotřebovává. Je vhodný je i pro oboustranný tisk.

  • Papír třídy C je nejrozšířenější, nejlevnější, ale také nejméně kvalitní. Vhodný je do laserových tiskáren a kopírek, především pak pro jednostranný tisk. Oproti třídám B a A jsou papíry C bělejší, protože obsahují více křídy. Při průchodu zařízením proto mohou prášit a zanechávat usazeniny.

Příslušenství

Fotopapíry

Tiskárny

Náplně a tonery - originální

Inkousty a refillkity

Plotry

Laminátory

Zapékací jednotky

Archivační boxy a krabice

Šanony a pořadače

Nejčastější dotazy

Jaký papír se hodí do mé tiskárny?

Do každé tiskárny se hodí jiný papír.

Jak při tisku ušetřit?
  • Tiskněte oboustranně. Většina tiskáren už to dnes umí automaticky, ty ostatní to zvládnou manuálně - stačí potištěný list do tiskárny vložit obráceně a využít i jeho druhou stranu.
  • Na obyčejný tisk, kde nejsou vysoké nároky na kvalitu, používejte recyklovaný kancelářský papír.
  • Pokud to není nutné, nepoužívejte vysokou kvalitu tisku, při které je použito více barvy.
  • Pokud možno volte kvalitní papír, který tiskárnu méně opotřebovává a nezkracuje její životnost.
Jak se liší kancelářský papír od fotopapíru?

Fotopapír má na sobě vrstvu speciální emulze, která lépe přijímá inkoust. Je tím docílena perfektní ostrost, věrné podání barev a dlouhá trvanlivost výtisku. Fotopapír má také vyšší gramáž, obvykle se pohybuje mezi 120 až 300 g/m². Jsou k dispozici v leské, polomatné a matné povrchové úpravě.

Proč se mi papír v tiskárně zasekává?

Papíry kvality nižší než "A" mají tendenci se uvnitř tiskárny zasekávat, protože nemají tak dobře hlazený povrch. Papíry vyšší kvality umožní hladší průběh i vyšší kvalitu tisku.

Další užitečné články

Jak udělat sněhové vločky z papíru Návod na velikonočního zajíčka z papíru Jak na halloweenské dekorace z papíru Jak na stínování tužkou